Na prvom Samitu o nuklearnoj energiji koji je počeo danas u Briselu, u Belgiji, učestvuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović.
„Danas je važan dan, da razumemo koliko smo pogrešne odluke donosili u prethodne tri, četiri decenije. Značaj koji se pridaje ovom Samitu, govori koliko će nam struje nedostajati u budućnosti. Da pojednostavim, bez nuklearne energije mi nećemo biti u stanju da preživimo“, rekao je predsednik Vučić u današnjem obraćanju, pred početak ovog skupa.
On je ukazao na tri ključne stvari u vezi sa primenom nuklearne energije. Istakao je da Republika Srbija u ovom trenutku ne poseduje dovoljno stručnih kapaciteta i finansijskih sredstava za implementaciju projekata u oblasti primene nuklearne energije.
„A prevashodno Republici Srbiji je potrebna pomoć i razmena iskustva u kreiranju i primeni nove legislative iz oblasti primene nuklearne energije“, kazao je predsednik Vučić.
Prvi Samit o nuklearnoj energiji, koji organizuju Međunarodna agencija za atomsku energiju i Kraljevina Belgija, okupiće vodeće svetske lidere. Prvi put na ovakvom skupu sastaće se se delegacije iz 30 zemalja, predstavnici industrije, šefovi istraživačkih centara, stručnjaci, kao i predstavnici civilnog društva.
Potvrđeno je da će među liderima, na ovom istorijskom sastanku, pored predsednika Republike Srbije, Aleksandra Vučića, učestvovati i čelnici Jermenije, Belgije, Hrvatske, Češke, Finske, Francuske, Mađarske, Holandije, Poljske, Rumunije, Slovačke, Slovenije i Švedske, koji će govoriti na temu primene nuklearne energije.
Direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (MAAE) Rafael Mariano Grosi izjavio je jutros u Briselu, pred otvaranje Samita, da se mora učiniti sve što je potrebno kako bi se povećalo učešće nuklearne energije u energetskoj tranziciji i procesu dekarbonizacije.
On je prilikom dolaska na Samit rekao, da svetski lideri smatraju da je pitanje upotrebe nuklearne energije suštinsko pitanje i istakao da je jasno da nuklearna energija postoji i da ima važnu funkciju, kao i da je već polovina čiste energije u Evropi nuklearna.
Samit dolazi nakon istorijskog uključivanja nuklearne energije u Globalnu analizu, dogovorenu na konferenciji UN o klimatskim promenama (COP28), koja je održana u Dubaiju, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, u decembru prošle godine.
Svoju viziju o ključnoj ulozi nuklearne energije u dostizanju „neto nule“ kada je reč o emisijama CO2 i promovisanju održivog razvoja, na ovom Samitu imaće priliku da podele, šefovi država i vlada zemalja učesnica: Argentina, Azerbejdžan, Bangladeš, Brazil, Bugarska, Kanada, Kina, Egipat, Indija, Italija, Japan, Kazahstan, Pakistan, Filipini, Republika Koreja, Saudijska Arabija Arabija, Južna Afrika, Turska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države. Predviđeno je i da se tokom trajanja Samita održe četiri panel diskusije na temu inovacija u polju nuklearne tehnologije i uspostavljanju ravnopravnih uslova za finansiranje nuklearne energije, a očekuje se i usvajanje Deklaracije o nuklearnoj energiji, na kraju Samita.
Govor predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića na prvom Samitu o nuklearnoj energiji pogledajte na sledećem linku.