Izaberite stranicu
27. март 2025.
Примена нуклеарних техника у истражним поступцима

Нуклеарне технике могу се користити за анализу узорака форензичких доказа који се односе на злочине – од трговине дрогом до убистава или фалсификовања уметнина. Рендгенске технике, као што су анализа неутронске активације, анализа јонског снопа и радиокарбонско датирање су међу најчешћим методама, које допуњавају традиционалније методе у форензичким истраживањима. Кроз анализу хемијских и физичких својстава материјала, подржаних другим форензичким доказима, као што су ДНК или отисци прстију, ове технике могу помоћи у повезивању доказа, који су узети на месту злочина.

Нуклеарне технике могу помоћи стручњацима да анализирају микроскопске трагове доказа (попут боје или длаке), који могу помоћи у откривању информацијa које се не би могле открити на други начин (нпр. која је права старост фалсификованих уметничких дела или да ли је појединац отрован). Нуклеарне технике су, иначе знатно мање деструктивне у поређењу са другим методама (употреба хемикалија за анализу на пример, може да промени првобитно стање крхких доказа, попут комадића стакла), тако да, након анализе нуклеарним техникама, крхки докази се и даље могу сачувати за даљу анализу.

фотографија преузета са https://www.flickr.com

Употреба рендгенског зрачења у форензици

Употреба рендгенског зрачења један је од најчешће коришћених аналитичких алата у форензици. Технике емисије рендгенских зрака (X-зраци) су осетљиве и поуздане, могу се применити на веома мале узорке и у већини случајева не уништавају доказе. Рендгенске технике дају резултате за само неколико минута, тако да се у кратком временском периоду могу извршити вишеструке анализе. Поред тога, преносна рендгенска опрема може се лако транспортовати, што омогућава да се ова технологија користи у истрагама на лицу места.

Рендгенски зраци могу помоћи у откривању присуства неких елемената и мерењу њихове концентрације у готово свим врстама материјала. Они могу помоћи у анализи материјалног састава тла, лекова или минерала и одредити њихово порекло. Рендгенски зраци такође помажу у упоредним прегледима боје, метала или остатака барута, као и у медицинској дијагностици.

Научници користе уређаје као што су рендгенски флуоресцентни спектрометри или синхротрони за бомбардовање узорка тестираног материјала рендгенским зрацима. Зраци ступају у интеракцију са атомима узорка, ослобађајући зрачење, које се може детектовати и користити за идентификацију елемента из којег потичу атоми.

фотографија преузета са https://www.flickr.com/photos/iaea_imagebank/

Анализа неутронске активације (Neutron Activation Analysis – NAA) у форензици

NAA је коришћена од стране истражитеља деценијама, помажући да се одреди тачна количина хемијског елемента, или специфичних изотопа елемента у узорку кривичних доказа – као што је метак. Ова техника је коришћена у форензичким истрагама атентата на америчког председника Џона Ф. Кенедија. (

Ова техника користи интеракцију између тока неутрона и материјала који се проучава да би се одредио „елементарни отисак прста“ узорка – другим речима тачан изотопски састав који пружа информације о његовој старости и пореклу. Током NAA, када су узорци бомбардовани неутронима, њихови атоми ослобађају честице и/или зрачење, које се може покупити и анализирати специјализованим детектором. 

Ово може помоћи да се утврди од чега је направљен узорак, колико је стар и одакле је дошао. NAA се обично користи за анализу материјалног састава метака како би се пратило њихово порекло, користећи врло мале узорке. Поред тога, анализа помоћу ове технике може открити елементарни састав косе, што може помоћи да се открију нови детаљи о случају – на пример, присуство дрога или других токсичних супстанци у телу.


NАА се такође може користити за утврђивање порекла врхунске хране и идентификацију фалсификованих производа, на пример тартуфа, тако што ће их озрачити неутронима и открити гама зрачење које емитују атомска језгра хемијских елемената у малом узорку тартуфа. Када се открије ово зрачење, може помоћи да се елементи у узорку подударају са одређеном локацијом. Такође се може користити за утврђивање аутентичности других врхунских прехрамбених производа.

Анализа јонског снопа (Ion Beam Analysis – IBA)

Анализа јонског снопа  је још једна нуклеарна метода која добија на снази у кривичним истрагама. За ову врсту анализе, акцелератори јонског снопа се користе за убрзавање јона или електрона, производећи сноп набијених честица. Када се узорци форензичких доказа ставе у јонски сноп, они емитују зрачење које се може покупити и анализирати. Коришћење јона омогућава истражитељима да разумеју састав и порекло узорка, што може помоћи у анализи дроге, експлозива и остатака ватреног оружја, лажних историјских артефаката или уметности. Одређивање старости и састава узорака значи да се они могу ефикасније користити као доказ у истрагама. Остаци пуцњаве, на пример, могу помоћи у истрази насилних злочина који укључују ватрено оружје.

Нуклеарне технике, као што је анализа јонског снопа, помажу у откривању неорганских компоненти које потичу из пуцњаве како би се откриле ситне честице на предметима који се односе на пуцњаву (нпр. на рукама или одећи осумњиченог) како би се потврдио идентитет стрелца. ИБА омогућава истражитељима да спроведу елементарно мапирање, што помаже у анализи специфичних делова доказа и открива ситне трагове инкриминирајућих супстанци, као што су микроскопске честице остатака на посебно малим деловима одеће. Јонске греде су такође коришћене за анализу стаклених крхотина од несрећа, што би се могло показати корисним у истрагама злочина који укључују возила. Студије показују да се кроз комбинацију ИБА и машинског учења, фрагменти стакла са прозора аутомобила могу пратити до различитих модела аутомобила и произвођача са тачношћу до 80 посто.

Радиокарбонско датирање у форензици

Радиокарбонско датирање је метода која користи изотоп угљеника – угљеник -14 (14C) за одређивање праве старости древних предмета, направљених од органских материјала, и откривање фалсификата уметничких дела. Ова техника може одредити старост објеката до 50 хиљада година и већ је помогла у бројним истраживањима да се утврди аутентичност слика, статуа и других вредних историјских предмета.

Сручњаци су 2019. године користили радиокарбонско датирање, да би идентификовали фалсификат две добро познате слике — једне импресионистичке и једне поентилистичке. Анализа влакана платна показала је да су ова дела настала након смрти уметника, што је био доказ да су слике лажне.

Друге методе
Друге уобичајене нуклеарне технике могу се користити у истрагама, на пример употреба анализе стабилних изотопа за откривање превара у производима у прехрамбеној индустрији.
Анализа стабилних изотопа је техника која се користи за одређивање порекла и аутентичности различитих намирница, омогућавајући стручњацима да открију и процесуирају појединце који су укључени у фалсификовање хране (нпр. продаја хране ниског квалитета са премиум етикетама, по високим ценама). Стабилни изотопи могу се мерити специјализованом опремом, која може да открије и најситније разлике у односима лаких и тешких облика хемијског елемента. Таква анализа може пружити доказе о одређеној врсти хране, што је гаранција да производ долази из правог региона и користи аутентичне састојке описане на етикети (нпр. откривање шећерних сирупа који се додају меду