Делегација експертске мисије Међународне агенције за атомску енергију (МААЕ) на челу са шефом Департмана за европску регију Ђинг Џангом и директором Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, Слађаном Велиновим, четвртог дана радне посете Србији, посетила је Ректорат Универзитета у Новом Саду и Научно-технолошки парк.
Председница Покрајинске Владе и Одбора Директората, Маја Гојковић, покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност и члан Одбора Директората, Проф. Др Бранко Маркоски и руководство Универзитета у Новом Саду, дочекали су делегацију и одржали састанак у Ректорату Универзитета у Новом Саду
На састанку се дискутовало о могућностима за сарадњу, у областима од заједничког интереса, а Проф. Др Бранко Маркоски је нагласио значај размене знања и трансфера најбољих пракси, истичући да сарадња са МААЕ представља прилику за укључивање научне заједнице Србије, укључујући Универзитет у Новом Саду и НТП, у глобалне токове у области нуклеарне енергије.
Обилазак НТП, који представља један од најсавременијих објеката у Србији, био је прилика да се разговара о могућностима сарадње, посебно у области размене знања и искустава. Делегацији су представљени рад и текући пројекти Института за вештачку интелигенцију и Факултета техничких наука.
Након обиласка НТП-а, шеф експертског тима из Беча, Ђинг Џанг је истакао значај синергије између науке, технологије, образовања и производње, за подршку развоју државе и њеног окружења. Нагласио је да види важну улогу НТП-а и могућности за сарадњу у различитим областима и напоменуо да Србија већ дуго сарађује са ИАЕА и да ће се та сарадња наставити кроз програм техничке помоћи у питањима заштите животне средине, производње, електричне енергије и других примена нуклеарних технологија, нарочито у области екологије, медицине и коришћења нуклеарне енергије.
Иначе, трећина простора којим располаже Научно-технолошки парк у Новом Саду, намењена је Факултету техничких наука новосадског Универзитета и чине је лабораторије намењене студијским програмима из области информационих технологија, кабинетски простор за професоре и асистенте, књижара, амфитеатар и затворени и отворени атријуми. Остатак овог објекта је простор, предвиђен за развојне центре компанија, као и стартап предузећа чиме ће се остварити синергија између образовања, науке и привреде.