17. Septembra 2024.
Obraćanje ambasadora Žarka Obradovića na 68. Generalnoj konferenciji MAAE

U ime delegacije Republike Srbije danas je na Generalnoj konferenciji govorio Njegova Ekselencija ambasador Žarko Obradović, šef stalne misije Srbije pri OEBS-u i drugim međunarodnim organizacijama u Beču.

Ambasador je tom prilikom izrazio zadovoljstvo načinom i obimom saradnje koju naša zemlja ima sa MAAE, a koja je od velikog značaja za unapređenje celokupne oblasti radijacione i nuklearne sigurnosti i bezbednosti u Republici Srbiji i potvrdio posvećenost naše zemlje radu Sekretarijata i privrženost osnovnim principima i ciljevima MAAE, u pravcu ostvarivanja sigurne i bezbedne primene nuklearne energije u mirnodobske svrhe.

U tom smislu, Obradović je istakao da Republika Srbija ostaje dosledna daljem jačanju svog nacionalnog pravnog i regulatornog okvira u oblasti radijacione i nuklearne sigurnosti i bezbednosti, u skladu sa međunarodnim standardima i pravnim tekovinama Evropske unije, kao i prioritetnom značaju koji daje u borbi protiv nuklearnog terorizma.

„U tom pravcu nastavićemo da pružamo snažnu podršku globalnim naporima međunarodne zajednice usmerenim na jačanje efikasnih mehanizama u borbi protiv nedozvoljene trgovine nuklearnim materijalima i drugim izvorima zračenja, pre svega kroz unapređenje režima njihove fizičke zaštite i stavljanje napuštenih izvora zračenja pod kontrolu. Prioritetni ciljevi naše zemlje, sada više nego ikada pre, jesu zaštita zdravlja pojedinca, zaštita životne sredine i potvrda da se nuklearna energija koristi samo u mirnodopske svrhe, kao siguran put ka ostvarivanju globalnog mira, prosperiteta i dobrobiti za buduće generacije“, rekao je Žarko Obradović.

On je naglasio da će Srbija i ubuduće ispunjavati sve obaveze koje proizilaze iz relevantnih međunarodnih konvencija, a poseban akcenat biće na primeni Kodeksa o sigurnosti i bezbednosti radioaktivnih izvora, Smernica o uvozu i izvozu radioaktivnih izvora i Smernica o upravljanju isluženim izvorima zračenja, s obzirom na značaj koji Agencija pridaje ovim dokumentima u cilju unapređenja sigurnosti i bezbednosti izvora zračenja uopšte.

Nakon što je potvrdio saglasnost Republike Srbije na Godišnji izveštaj MAAE za proteklu godinu, kao i na program rada i budžet za 2025. godinu, ambasador je iskazao zadovoljstvo što su partnerski i prijateljski odnosi, koje Republika Srbija ima sa MAAE, potvrđeni i u periodu između dva zasedanja Generalne skupštine.

On je ukazao na važnost stručne i u finansijske podrške koju naša zemlja dobija od MAAE i naglasio da se Tehnička saradnja Republike Srbije i MAAE odvija se kroz realizaciju, praćenje i evaluaciju četiri nova i pet postojećih nacionalnih projekata, 11 novih i 11 aktuelnih regionalnih projekata, kao i pet novih i četiri postojeća međuregionalna projekta, u okviru aktuelnog projektnog ciklusa 2024-2025 godine.

Obradović je objasnio, da je na taj način Republika Srbija uključena u niz skupova koji se organizuju u drugim departmanima MAAE, kao što su tehnički sastanci, konferencije, koordinisana istraživanja, razne specijalizovane misije i druge aktivnosti, čiji se monitoring takođe sprovodi.

On je naglasio da je podrška MAAE u oblastima ljudskog zdravlja – prvenstveno nuklearne medicine i radionuklidne terapije, proizvodnje radiofarmaceutika, kontrole prekograničnog širenja bolesti životinja, unapređenja radijacione sigurnosti, kao i saradnja sa stručnjacima koji su angažovani preko MAAE, bila od naročitog značaja za Republiku Srbiju.

“Istovremeno, realizovan je veći broj konsultantskih i stručnih sastanaka, raznih vidova obuka i učešća na međunarodnim skupovima, dok je Republika Srbija, preko relevantnih institucija, učestvovala u međunarodnoj saradnji kao domaćin više studijskih poseta učesnika iz drugih zemalja članica MAAE, kao i u organizovanju brojnih regionalnih radionica, dok su eksperti iz naše zemlje ostvarili više ekspertskih misija u okviru TS MAAE“, rekao je ambasador.

Kao dobar primer međusobne saradnje Republike Srbije sa MAAE, Obradović je naveo nedavnu veoma uspešnu i produktivnu posetu ekspertske delegacije MAAE predvođene gospodinom Đing Džangom, tokom koje su gospodin Džang i njegovi saradnici imali susrete s visokim zvaničnicima Republike Srbije i učestvovali u radionici na temu „Kako MAAE može pomoći Srbiji u razvoju programa nuklearne energije kroz TC međuregionalne projekte“, u organizaciji Direktorata za radijacionu i nuklearnu bezbednost Republike Srbije.

Ambasador Obradović je iskoristio priliku da najavi i važan događaj koji će na predlog MAAE, biti održan u zajedničkoj organizaciji sa Direktoratom za radijacionu i nuklearnu bezbednost Republike Srbije, na Pravnom fakultetu u Beogradu 28. oktobra ove godine. „Ovaj dvonedeljni kurs obuke iz oblasti nuklearnog prava, pod nazivom „Međuregionalni kurs o nuklearnom pravu“, tokom kojeg je planirano da stručnjaci iz MAAE održe niz prezentacija na temu nuklearnog prava, biće još jedna potvrda bliske saradnje naše zemlje sa MAAE, rekao je Obradović.

Ambasador je podsetio da je naša zemlja u julu ove godine usvojila Memorandum o razumevanju u oblasti razvoja primene nuklearne energije u Republici Srbiji, među čijim potpisnicima su nadležna ministarstva, regulatorna tela, instituti, javna preduzeća, fakulteti, kao i druge relevantne organizacije koje se bave ovom oblašću. „U Memorandumu su apostrofirane dve stvari: važnost sinergijskog rada svih državnih organa i institucija na razvoju primene nuklearne energije i pod dva, aspekt međunarodne saradnje, kao veoma važan po tom pitanju“, kazao je Žarko Obradović.

On je iskazao uverenje da je jačanje saradnje sa MAAE jedini ispravan put za dalji razvoj i da će kroz punu podršku ove respektabilne organizacije Republika Srbija značajno unaprediti u savremenom svetu veoma važnu društvenu i naučnu oblast radijacione i nuklearne sigurnosti i bezbednosti,

„Na osnovu svega izrečenog, dozvolite mi da vam prenesem čvrsta uveravanja da će Republika Srbija nastaviti da razvija saradnju sa MAAE, kako bi stručnjaci i profesionalci iz naše zemlje u što većoj meri prihvatili, usvojili dobru praksu i primenili ekspertska znanja“, zaključio je ambasador Obradović.