У име делегације Републике Србије данас је на Генералној конференцији говорио Његова Екселенција амбасадор Жарко Обрадовић, шеф сталне мисије Србије при ОЕБС-у и другим међународним организацијама у Бечу.
Амбасадор је том приликом изразио задовољство начином и обимом сарадње коју наша земља има са МААЕ, a која је од великог значаја за унапређење целокупне области радијационе и нуклеарне сигурности и безбедности у Републици Србији и потврдио посвећеност наше земље раду Секретаријата и приврженост основним принципима и циљевима МААЕ, у правцу остваривања сигурне и безбедне примене нуклеарне енергије у мирнодобске сврхе.
У том смислу, Обрадовић је истакао да Република Србија остаје доследна даљем јачању свог националног правног и регулаторног оквира у области радијационе и нуклеарне сигурности и безбедности, у складу са међународним стандардима и правним тековинама Европске уније, као и приоритетном значају који даје у борби против нуклеарног тероризма.
„У том правцу наставићемо да пружамо снажну подршку глобалним напорима међународне заједнице усмереним на јачање ефикасних механизама у борби против недозвољене трговине нуклеарним материјалима и другим изворима зрачења, пре свега кроз унапређење режима њихове физичке заштите и стављање напуштених извора зрачења под контролу. Приоритетни циљеви наше земље, сада више него икада пре, јесу заштита здравља појединца, заштита животне средине и потврда да се нуклеарна енергија користи само у мирнодопске сврхе, као сигуран пут ка остваривању глобалног мира, просперитета и добробити за будуће генерације“, рекао је Жарко Обрадовић.
Он је нагласио да ће Србија и убудуће испуњавати све обавезе које произилазе из релевантних међународних конвенција, а посебан акценат биће на примени Кодекса о сигурности и безбедности радиоактивних извора, Смерница о увозу и извозу радиоактивних извора и Смерница о управљању ислуженим изворима зрачења, с обзиром на значај који Агенција придаје овим документима у циљу унапређења сигурности и безбедности извора зрачења уопште.
Након што је потврдио сагласност Републике Србије на Годишњи извештај МААЕ за протеклу годину, као и на програм рада и буџет за 2025. годину, амбасадор је исказао задовољство што су партнерски и пријатељски односи, које Република Србија има са МААЕ, потврђени и у периоду између два заседања Генералне скупштине.
Он је указао на важност стручне и у финансијске подршке коју наша земља добија од МААЕ и нагласио да се Техничка сарадња Републике Србије и МААЕ одвија се кроз реализацију, праћење и евалуацију четири нова и пет постојећих националних пројеката, 11 нових и 11 актуелних регионалних пројеката, као и пет нових и четири постојећа међурегионална пројекта, у оквиру актуелног пројектног циклуса 2024-2025 године.
Обрадовић је објаснио, да је на тај начин Република Србија укључена у низ скупова који се организују у другим департманима МААЕ, као што су технички састанци, конференције, координисана истраживања, разне специјализоване мисије и друге активности, чији се мониторинг такође спроводи.
Он је нагласио да је подршка МААЕ у областима људског здравља – првенствено нуклеарне медицине и радионуклидне терапије, производње радиофармацеутика, контроле прекограничног ширења болести животиња, унапређења радијационе сигурности, као и сарадња са стручњацима који су ангажовани преко МААЕ, била од нарочитог значаја за Републику Србију.
“Истовремено, реализован је већи број консултантских и стручних састанака, разних видова обука и учешћа на међународним скуповима, док је Република Србија, преко релевантних институција, учествовала у међународној сарадњи као домаћин више студијских посета учесника из других земаља чланица МААЕ, као и у организовању бројних регионалних радионица, док су експерти из наше земље остварили више експертских мисија у оквиру ТС МААЕ“, рекао је амбасадор.
Као добар пример међусобне сарадње Републике Србије са МААЕ, Обрадовић је навео недавну веома успешну и продуктивну посету експертске делегације МААЕ предвођене господином Ђинг Џангом, током које су господин Џанг и његови сарадници имали сусрете с високим званичницима Републике Србије и учествовали у радионици на тему „Како МААЕ може помоћи Србији у развоју програма нуклеарне енергије кроз TC међурегионалне пројекте“, у организацији Директората за радијациону и нуклеарну безбедност Републике Србије.
Амбасадор Обрадовић је искористио прилику да најави и важан догађај који ће на предлог МААЕ, бити одржан у заједничкој организацији са Директоратом за радијациону и нуклеарну безбедност Републике Србије, на Правном факултету у Београду 28. октобра ове године. „Овај двонедељни курс обуке из области нуклеарног права, под називом „Међурегионални курс о нуклеарном праву“, током којег је планирано да стручњаци из МААЕ одрже низ презентација на тему нуклеарног права, биће још једна потврда блиске сарадње наше земље са МААЕ, рекао је Обрадовић.
Амбасадор је подсетио да је наша земља у јулу ове године усвојила Меморандум о разумевању у области развоја примене нуклеарне енергије у Републици Србији, међу чијим потписницима су надлежна министарства, регулаторна тела, институти, јавна предузећа, факултети, као и друге релевантне организације које се баве овом облашћу. „У Меморандуму су апострофиране две ствари: важност синергијског рада свих државних органа и институција на развоју примене нуклеарне енергије и под два, аспект међународне сарадње, као веома важан по том питању“, казао је Жарко Обрадовић.
Он је исказао уверење да је јачање сарадње са МААЕ једини исправан пут за даљи развој и да ће кроз пуну подршку ове респектабилне организације Република Србија значајно унапредити у савременом свету веома важну друштвену и научну област радијационе и нуклеарне сигурности и безбедности,
„На основу свега изреченог, дозволите ми да вам пренесем чврста уверавања да ће Република Србија наставити да развија сарадњу са МААЕ, како би стручњаци и професионалци из наше земље у што већој мери прихватили, усвојили добру праксу и применили експертска знања“, закључио је амбасадор Обрадовић.