Директор Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије Слађан Велинов са сарадницима примио је данас делегацију ОРПАС мисије која борави у радној посети нашој земљи. Он је том приликом истакао да му је посебно драго што је подршком коју је Директорат пружио Mеђународној агенцији за атомску енергију (МААЕ) у организацији овe мисије, још једном исказан висок ниво међусобне сарадње и разумевања између ове две институције. „Сигуран сам да ће наша сарадња и у будућем периоду ићи узлазном путањом и да ће МААЕ, као један од најпоузаднијих партнера нашој земљи у процесу јачања радијационе безбедности и заштите оператера, животне средине и јавности генерално, подржати наше планове за унапређење рада у овој области“, рекао је Велинов.
ОРПАС мисије спроводе се као независна служба за процену у области заштите радника изложених јонизујућем зрачењу. Таква процена прилика је за државу да независно процени све или поједине аспекте свог програма заштите од зрачења изложених радника и да ту процену изврши у односу на међународне стандарде. Сврха процене је да се провери законодавна и регулаторна инфраструктура и практична примена државног програма заштите од зрачења изложених радника.
„Као национални координатор за сарадњу с МААЕ, нагласио бих да ће један од приоритета Директората у наредном периоду бити даље јачање и иначе одличне сарадње са овом агенцијом. За нас су од великог значаја драгоцена искуства и знања која поседују експерти МААЕ, који су и овом приликом с нама, на овом припремном састанку у циљу реализације значајног догађаја за обе стране, ОРПАС мисије која би требало да буде одржана у нашој земљи у мају 2025. године“, додао је директор СРБАТОМ-а.
Независна процена ОРПАС мисије може се користити за одржавање или побољшање ефикасности програма, као и за објективну и непристрасну идентификацију области у којима је могућ напредак како би се испуниле међународне смернице и најбоља пракса.
Процена је заснована на међународним стандардима и узима у обзир специфичне услове државе која подноси захтев за спровођење мисије. Поред тога, идентификује специфичне националне предности, као што су добре праксе у заштити од зрачења на радном месту које би се могле поделити с другим државама.
Директор Велинов оценио је да све ово може бити значајна подршка у унапређењу правног, техничког и административног оквира у процесу остварења високог степена заштите од зрачења на радном месту у Србији.