Усвајањем Закона о изменама и допунама Закона о енергетици у Скупштини Републике Србије, 29. новембра ове године, престао је да важи Закон о забрани градње нуклеарних електрана, који је био на снази пуних 35 година.
Подсећамо да су представници Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, заједно са представницима државних органа и организација, јавних служби, привредних субјеката и стручне јавности, учествовали на јавној расправи о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о енергетици, која је спроведена у периоду од 21. августа до 10. септембра ове године.
На Првом самиту о нуклеарној енергији, одржаном марту ове године, у Бриселу, усвојена је Декларација, којом се потврђује снажна посвећеност нуклеарној енергији као кључној компоненти глобалне стратегије за смањење емисија гасова стаклене баште из енергетског и индустријског сектора, осигуравање енергетске сигурности, повећање енергетске отпорности и промовисање дугорочног одрживог развоја и транзиције чисте енергије.
Укидање Закона о забрани градње нуклеарних електрана, или како се често у домаћој јавности наводи, „укидање мораторијума на изградњу нуклеарних електрана“ је почетак дугорочног процеса ка изградњи нуклеарних електрана, по речима др Ђорђа Лазаревића, вишег научног сарадника Електротехничког института Никола Тесла, у Београду.
Др Ђорђе Лазаревић, у ауторском тексту, објављеном на електронском порталу Енергија Балкана пише о овом процесу, као и о повећању енергетске сигурности, развоју стручне базе у нуклеарним технологијама, унапређењу домаће индустрије, отварању нових радних места, и технолошком напредку у Републици Србији.