Izaberite stranicu
1. новембар 2024.
Продубљивање сарадње Србије са Међународном агенцијом за атомску енергију

Директор Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије (СРБАТОМ) и национални официр за везу са МААЕ Слађан Велинов, заједно са Хуа Лиуом, замеником директора Међународне агенције за атомску енергију (МААЕ) присуствовао је састанку у Влади Србије са министарком рударства и енергетике Дубравком Ђедовић Хандановић.

Састанку су присуствовали и представници пет министарстава који су у јулу месецу ове године потписали Меморандум о разумевању у области примене развоја нуклеарне енергије. Разговарало се о подршци и сарадњи у развоју националне инфраструктуре за мирнодопску употребу нуклеарне енергије.

Хуа Лиу, заменик генералног директора Међународне агенције за атомску енергију (МААЕ) навео је да Србија озбиљно и посвећено приступа мирнодопској примени нуклеарне енергије. Напоменуо је да је потребно даље јачање Регуларторног тела Републике Србије,  и да би у сарадњи са СРБАТОМ-ом надлежно министарство требало да направи нацрт националног пројекта за циклусе 2026/27. и 2028/29. у којима би се разматрала помоћ Агенције Републици Србији у погледу развоја нуклеарне енергетике.

„Веома смо задовољни што смо овде, јер Србија има нуклеарну традицију и јасне намере за будућност када је у питању нуклеарна енергија, које сте као земља комуницирали у међународној заједници. Ми смо спремни и вољни да вам пружимо подршку на том путу. Кроз сарадњу можете да користите нашу екпертизу, ресурсе и знање у области медицине, пољопривреде, прехрамбене индустрије, заштити животне средине, као и у енергетици“, напомену је Хуа Лиу.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић навела је да су разматране опције за наставак сарадње са МААЕ, најпре у креирању базе знања, кроз подршку у јачању капацитета и развоју квалификоване радне снаге у Србији у области нуклеарне енергије.

Она је објаснила да би се то реализовало на основу Меморандума о разумевању у области примене нуклеарне енергије, који је у јулу потписан са више од 20 институција, међу којима су министарства, факултети, научни институти, као и енергетска предузећа. Влада Републике Србије усвојила је Интегрисани национални енергетски и климатски план до 2030. године, са пројекцијама до 2050. године који у једном од сценарија разматра увођење нуклеарне енергије у национални енергетски микс као извор базне енергије после 2040. године.