Izaberite stranicu
31. октобар 2024.
Свечано отворен „Међурегионали курс о нуклеарном праву“ у организацији СРБАТОМ-а и Међународне агенције за атомску енергију

У организацији Међународне агенције за атомску енергију (МААЕ) и Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије (СРБАТОМ), на Правном факултету Универзитета у Београду свечано је отворен двонедељни семинар под називом „Међурегионални курс о нуклеарном праву“ којем присуствују представници више од 40 земаља и 10 стручних саветника.

Слађан Велинов, директор Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије (СРБАТОМ) на отварању скупа захвалио се Међународној агенцији за атомску енергију на сарадњи.

„Велико ми је задовољство што отварамо нову страницу историје, не само у пословању Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, већ и у развоју целокупне области примене нуклеарне енергије у нашој земљи.

Захвалио бих се овом приликом Међународној агенцији за атомску енергију на организацији овог догађаја, који ће, верујем, бити снажан подстицај за све нас заједно да што више афирмишемо и ставимо у фокус нуклеарно право, општи утисак је да је то тема која је недовољно присутна, и у најширој, и у академској јавности у нашој земљи. Посебно ми је драго што смо подршком коју је Директорат пружио МААЕ у организацији овог курса, још једном показали висок ниво међусобне сарадње и разумевања. Сигуран сам да ће наша сарадња и у будућем периоду ићи узлазном путањом и да ће МААЕ бити један од најпоузаднијих партнера нашој земљи у процесу развоја примене нуклеарне енергије.“ истакао је Слађан Велинов.

Отварању курса присуствовао је заменик генералног директора Међународне агенције за атомску енергију (МААЕ) господин Хуа Лиу који је том приликом навео да је курс део техничке сарадње Међународне агенције за атомску енергију која представља примарни механизам за ширење и едуковање о нуклеарним технологијама у земљама чланицама. Програм помаже земљама чланицама широм света да се суоче са кључним развојним приоритетима као што је управљање нуклеарним знањем, помоћ у идентификацији будућих енергетских потреба и побољшање сигурности од зрачења и нуклеарне безбедности кроз пружање адекватне законодавне помоћи.

„Нуклеарна наука и технологија директно доприносе постизању више од половине Циљева одрживог развоја Уједињених нација, а индиректно утичу на свих 17 Циљева одрживог развоја УН. Док се свет бори са климатским променама и енергетском несигурношћу, све више земаља разматра увођење нуклеарне енергије. Стручњаци предвиђају да ће се у наредним деценијама значајно повећати капацитети за нуклеарном енергијом уколико желимо да постигнемо жељене енергетске и климатске циљеве“ истиче Хуа Лиу.

„Све земље, без обзира на секторе у којима користе нуклеарну технологију, захтевају адекватан нуклеарни закон. Националне владе су одговорне за успостављање националних правних оквира. Да би то урадиле, потребни су квалификовани људски ресурси и стручност за развијање неопходних закона и прописа, земље се могу обратити МААЕ за такву подршку. Развој људских ресурса и јачање капацитета представља основни део програма техничке сарадње које МААЕ има са Републиком Србијом“ наводи Хуа Лиу.

Редовна професорка Правног факултета, Мирјана Дреновак-Ивановић на отварању скупа истакла је да је „било потребно само годину и по дана од првог састанка између представника Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије и Правног факултета, када се разговарало о могућностима и модалитетима сарадње, да се дође до организовања овако значајног догађаја чија се важност огледа у чињеници да су данас овде присутни представници више од 40 земаља који ће имати прилике да у наредне две недеље стекну најновија знања у вези са нуклеарним правом“.

Уз подршку МААЕ, више од 40 земаља чланица усвојило је своје прве националне законе. Током интензивног двонедељног курса који се спроводи наредне две недеље у Београду, обрађиваће се неколико кључних области. Обука обухвата релевантне законе за безбедну, сигурну и мирнодопску употребу нуклеарне енергије и јонизујућег зрачења, укључујући међународне правне инструменте који уређују нуклеарну безбедност, сигурност и заштиту.