Izaberite stranicu
26. септембар 2022.
У седишту МААЕ, у Бечу, свечано отворена изложба „Никола Тесла – кључни доприноси енергетици“

Изложба Републике Србије на тему живота и рада једног од највећих српских научника Николе Тесле, биће организована у изложбеном холу у седишту Међународне агенције за атомску енергију (МААЕ), током свих 5 дана трајања Генералне конференције. Изложбу је поставио Музеј Николе Тесле из Београда, једна од најзначајнијих институција за очување српске научне и културне баштине, у сарадњи са Министарством културе и информисања.


Подсећањем на изуме којима је Тесла задужио свет и учинио га бољим, Маја Гојковић, министарка културе Републике Србије, свечано је отворила изложбу.


„Његов животни пут најбољи је пример да су за ореол славе и ризницу незаборава, поред генијалности и талента, упорност и муктрпни рад и те како неопходни. Ова поставка приказује рађање идеја које су измениле свет. У том светлу, подсетила бих да је наш велики научник, међу својим бројним достигнућима, био и пионир радио-технике. Објавио је бројне стручне радове из физике, док његов изумитељски опус обухвата чак хиљаду проналазака и патената. Теслина ванвременска појава и данас је непресушна инспирација бројним уметницима и ствараоцима широм света, а неки од најпознатијих светских брендова данашњице носе његово име“, рекла је министарка.

Лајтмотив овогодишње конференције је зелена енергија, еколошка свест и одрживост, а управо је Никола Тесла био један од пионира еколошког размишљања указујући на потребу за штедњом енергије и очувањем природе, више од једног века.

Министарка Гојковић се осврнула на најновија дешавања у свету, истакавши да је велики српски научник и у овом случају био визионар и иноватор.


„Министарство културе и информисања покровитељ је ове изложбе пре свега због наше заједничке обавезе: државе, друштва и појединаца, да наставимо да негујемо и чувамо успомену на лик и дело овог великана. Његово наслеђе припада читавом свету и целом човечанству“, закључила је министарка.

Присутнима се затим обратио Рафаел Мариано Гроси, генерални директор МААЕ, који је изразио задовољство и част што је на отварању. Он се осврнуо на то како је за Теслу чуо још у средњој школи у Буеонос Ајресу, да би касније током живота сазнао толико тога о овом човеку који је дошао у САД, где је започео своју каријеру и остварио велика научна открића и достигнућа.

Гроси је истакао да партнерство између МААЕ и Србије има дугу историју и да је кроз сарадњу остварено много у претходном периоду, са намером да се тако настави и у будућности.


„Стога сматрам да је одавање части Николи Тесла сјајан начин да у том светлу посматрамо Србију данас, али и у будућности, посебно кроз области примене нуклеарне енергије, почев од њене производње, примене у медицини, управљању водама, безбедности хране, као и многе друге области примене које можемо да видимо и овде на изложби,“ казао је Гроси.
Он се захвалио на прилици да своје утиске о Тесли изрази на овако „сјајном и инспиративном догађају“ и изразио наду да ће ускоро посетити Београд.

На изложби ће бити приказана два модела најпознатијих Теслиних индукционих мотора, као и макета Адамсове хидроцентрале на Нијагариним водопадима, док прича на изложбеним панелима, хронолошки и просторно, прати пут Теслине велике идеје обртног магнетног поља и проналаска индукционог мотора, кључне карике која је изнедрила читав систем производње и употребе наизменичне струје, а који се и данас користи.

Свечаном отварању изложбе присуствовали су његова екселенција Жарко Обрадовић, амбасадор, шеф сталне Мисије у Бечу и шеф делегације Републике Србије, Ивона Јевтић, директорка Музеја Никола Тесла и Слађан Велинов, директор Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије.