Evropska radon asocijacija obeležila je 7. novembar Dan radona informativno edukativnim sadržajem kojim je ukazano da radon u velikoj meri može uticati na kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru.
U kratkoj brošuri dati su predlozi korektivnih mera, koje nam mogu pomoći kako bi smanjili koncentraciju radona u prostoru u našim kućama ili stanovima.
Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije, svojim svakodnevnim aktivnostima pridružuje se obeležavanju „Dana radona“ u Republici Srbiji.
U okviru redovnog programa monitoringa radioaktivnosti u životnoj sredini u našoj zemlji radon se meri u boravišnim i radnim prostorijama u Subotici, Novom Sadu, Beogradu, Užicu, Zaječaru i Nišu. Rezultati su objavljeni u godišnjim izveštajima o izlaganju stanovništva na sajtu Direktorata. Ova merenja obavljaju laboratorije koje, u okviru svojih ovlašćenja za poslove zaštite od zračenja, mere koncentracije radona.
Pored redovnog monitoringa Direktorat je, u okviru projekta sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju, sproveo i sveobuhvatno ispitivanje radona u zatvorenim prostorijama na celoj teritoriji Republike Srbije.
Podsećamo, radon je prirodan radioaktivan gas koji u organizam ulazi respiratornim putem. Štetno dejstvo radona potvrđeno je u epidemiološkim studijama, zbog čega je Svetska zdravstvena organizacija proglasila radon za drugi po značaju (posle duvanskog dima), uzročnik dobijanja raka pluća. Radon je uvršten i u listu glavnih zagađivača vazduha u zatvorenim prostorijama i predstavlja potencijalnu „opasnost“ , ukoliko ne znamo kolika je njegova koncentracija u našim kućama i stanovima.
Cilj obeležavanja evropskog Dana radona je, da se nizom aktivnosti u svim zemljama Evrope podigne svest javnosti u vezi sa ovim radioaktivnim gasom.