Sudanski poljoprivrednici u sušnim oblastima sada imaju sortu kikirikija koja je otporna na sušu, što će poboljšati proizvodnju i povećati izvoz. Nova sorta pokazala je do 27% veći prinos, a treba joj manje vode i ima potencijal da udvostruči prihode poljoprivrednika.
Ova sorta kikirikija razvijena je primenom nuklearnih/radijacionih tehnika uz podršku MAAE (Međunarodna agencija za atomsku energiju), u saradnji s Organizacijom za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAО – Food and Agriculture Organization ).
Sudan je nekada bio jedan od najvećih svetskih izvoznika kikirikija, ali njegov rang opada poslednjih godina, zbog klimatskih promena. Budući da kikiriki zavisi od padavina, razorne suše u ovim regionima značajno su uticale na prinose.
Nakon decenije istraživanja u istraživačkoj stanici Elobeid, sudansko Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva je 2018. godine stvorilo sortu pod nazivom Tafra.
Naučnici su koristili jonizujuće zračenje kao početni korak u uzgoju biljaka da bi razvili ovu novu sortu. Ozračivanje ubrzava promene u genetskom sastavu useva, tako da naučnici mogu da odaberu linije sa željenim osobinama kao što je otpornost na sušu, da bi na kraju dobili najbolju sortu. Inače, da bi se usevi prilagodili promenama u okruženju spontanom mutacijom i prirodnom selekcijom, potrebno je nekoliko vekova.
Ozračivanje ubrzava ovaj proces, pa je tako nova sorta kikirikija i dobila ime „Tafra“, što na arapskom znači mutant.
„Klimatske promene uzrokuju sve značajniju štetu poljoprivredi, što dovodi u opasnost proizvodnju hrane u raznim delovima sveta,“ rekla je Fatma Sarsu, uzgajivač biljaka i genetičar u Zajedničkom odeljenju za primenu nuklearnih tehnika u hrani i poljoprivredi FAO/MAAE.
Sledeće godine stotinu farmera dobiće ovo seme, ali za samo tri godine očekuje se da ga dobije svih 230.000 potencijalnih uzgajivača kikirikija u državi Severni Kordofan.
Izvor: https://www.iaea.org/newscenter/news/not-just-peanuts-sudan-looks-to-nuclear-technology-to-double-farmers-income-grow-exports