18. Juna 2024.
Predstavnici Direktorata na skupu o SIT metodi suzbijanja komaraca na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu

Predstavnici Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije učestvovali su danas na skupu Tehnika sterilnih insekata – Srbija na putu ka efikasnom i ekološki prihvatljivom suzbijanju invazivnih vektorskih vrsta komaraca roda Aedes, koji je održan u organizaciji Centra za vektore bolesti i efekte  klimatskih promena u okviru koncepta sveobuhvatno zdravlje i Laboratorije za medicinsku i veterinarsku entomologiju, Departmana za fitomedicinu i zaštitu životne sredine, na Poljoprivrednom fakultetu, Univerziteta u Novom Sadu.

Reč je o aktivnostima na projektu Međunarodne agencije za atomsku energiju (MAAE) „ Jačanje nacionalnog kapaciteta za integraciju tehnike sterilnih insekata u suzbijanje invazivnih komaraca roda Aedes kroz uspostavljanje masovnog uzgoja“ (RER 5026 “Enhancing the Capacity to Integrate Sterile Insect Technique in the Effective Management of Invasive Aedes Mosquitoes”), koji je deo programa tehničke pomoći i saradnje Republike Srbije sa MAAE, a kojim na nacionalnom nivou, koordinira Direktorat za radijacionu i niklearnu sigurnost i bezbednost Srbije.

Skupu su prisustvovali strani i domaći eksperti, koji su od početka uključeni u projekat, a predstavnik Direktorata Dr Radmila Šerović, šef Odseka za međunarodnu saradnju i upravljanje projektima i pomoćnik za vezu Republike Srbije sa MAAE, održala je prezentaciju i prisutne podsetila na važnost  Programa tehničke pomoći i saradnje Republike Srbije sa MAAE, a  koji se realizuju posredstvom Direktorata.

Održan je okrugli sto na kojem su prisutni stručnjaci imali prilike da diskutuju na temu odgovarajućeg pravnog okvira za SIT intervenciju u suzbijanju komaraca na lokalnom nivou na osnovu iskustva iz tekućih projekata, kao i smernicama za uključivanje i pravilnu mobilizaciju zainteresovanih strana i partnera u cilju  uspešne implementacije ovog projekta.

Direktorat je već izveštavao o pristupu, koji je poznat kao tehnika sterilnih insekata (SIT), koji koristi nuklearne metode za kontrolu štetočina na ekološki prihvatljiv i održiv način. Kada je reč o komarcima, SIT ima za cilj da smanji broj komaraca i time potencijalno zaustavi širenje bolesti u ciljanom području. Kod ovog pristupa nema neželjenih i nepovoljnih uticaja na životnu sredinu. Uvođenjem i integrisanjem SIT sa klasičnim merama suzbijanja komaraca štitimo životnu sredinu i značajno smanjujemo upotrebu insekticida, kao i rizik za pojavu rezistentnosti kod insekata.

Povezani tekstovi:

Pedeset hiljada sterilnih mužjaka tigrastog komarca pušteno u Novom Sadu u okviru projekta za kontrolu štetočina na ekološki prihvatljiv i održiv način

Projekat uzgoja sterilnih komaraca na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu tokom naredne dve godine